Bilgisayar Geri Dönüşümü

Bilgisayar Geri Dönüşümü

Bilgisayarın geri dönüşümü, atılan veya eski olduğu düşünülen masaüstü bilgisayarların ve dizüstü bilgisayarların yeniden işlenmesi ve yeniden kullanılması anlamına gelir. Monitörler, ekranlar, klavyeler, anakartlar, fare ve merkezi işlemciler gibi bilgisayar bileşenlerini de içerir. Bilgisayarların geri dönüşümü, düzenli depolama alanlarını azaltmak, yenilenemeyen değerli kaynakları korumak ve bilgisayarları ve parçalarını çevre dostu bir şekilde bertaraf ederek insan ve çevre sağlığını geliştirmek için yapılır .

 

Bilgisayarlar genellikle kadmiyum, silikon, kurşun, cıva, altı değerlikli krom ve diğer birçok malzemeden yapılır. Tüm bu metaller, teller ve plastikler, bilgisayarın oluşturulması için uzun bir süreç gerektiren tek bir bileşeni oluşturur. Öyleyse neden e-atık geri dönüşümü Enerji ve paradan da tasarruf edecek ! bir sürec oldugu için

 

 

Adım Adım Bilgisayar Geri Dönüşüm Süreci

 

Eski bilgisayarların ve dizüstü bilgisayarların geri dönüşüm tesislerinde genel bir geri dönüşüm süreci kullanılır. İşlem, aşağıda özetlenen adımlarda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

1. Toplamak 

 

İstenmeyen veya eski bilgisayarlar, geri dönüşüm şirketine doldurduklarında sahiplerinden veya bilgisayar atık toplama noktalarından toplanmalıdır. Bilgisayar toplama merkezleri, toplama sırasında kullanılan politikalara bağlı olarak farklı çalışır. Bazı geri dönüştürücüler bilgisayar sahiplerine para öderken, diğerleri sahiplerini bertaraf etmek için ücretlendirebilir.

2. sınıflandırma

Toplanan tüm bilgisayarlar daha sonra, işleme ve yeniden kullanımın ileri aşamalarına geçmeden önce manuel olarak öğe türüne göre sıralanır. İçlerinde katot ışın tüpleri (CRT) bulunan bilgisayarlar bir bölümde , geri kalanı başka bir bölümde işlenir

 

3. Manuel Olarak sökme İşlemi

 

Tüm bilgisayar setleri potansiyel yeniden kullanım için kontrol edildikten sonra, yenileme ihtiyacını karşılamayanlar veya yükseltme maliyetleri yeniden kullanım avantajlarından daha ağır basarsa, bilgisayar bileşenleri parçalara ayrılır. Sökülen temel bilgisayar bileşenleri genellikle şunları içerir: hoparlörler, ses ve grafik kartları, devre kartı, DVD sürücüler, sabit diskler ve diğer parçaların yanı sıra klavye. İşlem, bileşenlerin kullanımını korumak için yüksek vasıflı personel tarafından manuel olarak sökümü gerçekleştirilir.

Manuel sökme işleminden sonra çalışan bileşenler, yeni bilgisayar setlerinin üretiminde veya yenilenmesinde kullanılmak üzere ikinci el tüketicilere veya bilgisayar üreticilerine satılmaktadır.

 

4. Veri İmhası

 

Tüm sabit diskler ve işlemciler on tonluk bir işlemle parçalanır veya kilitlenir. Temel olarak sabit sürücüdeki tüm verilerin yok edilmesini sağlamak için yapılır. Daha sonra  işlenmek için kullanılmak üzere alüminyum külçe haline getirilirler.

5. Malzemeyi parçalarına ayırma

Bilgisayar setlerinin faydalı ve tehlikeli bileşenleri toplandıktan sonra, kalan parçalar malzeme bileşimi ile daha da parçalanır. Örneğin, bilgisayarların, metallerin, devre kartlarının, tellerin vb. Plastik kabukları ayrı ayrı parçalanır.
Elde edilen döküntüler daha sonra değerli bileşenleri çıkarmak için eleme tekniklerinden geçirilir. Eritme, demir, altın, gümüş ve bakır gibi diğer değerli metalleri enkazdan diğer değerli bileşenler arasında geri kazanmak için de kullanılır.

6. Yeniden Kullanıma Sunmak

Daha sonra geri kazanılan çeşitli malzemeler, ilave işlemler için ilgili ikincil malzeme geri dönüştürücülerine akıntıya getirilebilir. İkincil geri dönüştürücüler, üreticiler veya hammadde alıcıları malzemeleri yeni ürünlerin üretimi için yeniden kullanır. Örneğin, metaller yeni çelik ve diğer metalik malzemeleri üretmek için metal geri dönüştürücülere gönderilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir